Vulvovajinal Sağlık


Vulva nedir?


Vulva Nedir

Vulva genital bölgenin dış kısmına verilen isimdir. Vulvanın dış kıvrımlarına labia majora, iç kıvrımlara labia minora denmektedir. Labia minora iinde ise bir giriş bulunmaktadır.


Labio minoranın bu girişinden vajina ve üretranın başlangıç kısmına ulaşılmaktadır. Üretranın açıklığının her iki tarafında Skene bezleri adı verilen küçük bezlere açılan açıklıklar bulunur. Vajinal açıklığın her iki tarafında Bartholin bezleri adı verilen iki ek bez bulunur. Klitoris ise dış kısımda labia minoranın tepesinde bulunmaktadır ve aslında klitoris vücudun derinliklerine uzanır. Görünür kısım, kısmen klitoral başlık olarak adlandırılan bir doku katıyla kaplanan glans olarak adlandırılır. Perine, anüs ve vajina arasındaki alandır.


Kızlık zarı nedir?


Kızlık zarı vajina girişini kısmen kaplayan ince bir zardır. Bazen bir kadının ilk seks deneyimi (genellikle cinsel ilişki yoluyla) veya tampon kullanımı veya tıbbi prosedürler nedeniyle yırtılabilir veya gerilebilir. Kızlık zarının varlığı veya yokluğu “bekaret” anlamına gelmez.


Ergenlik döneminde vulva nasıl değişir?


Vulva, östrojen ve diğer hormonlardaki artışa yanıt olarak ergenlik döneminde değişir. Labia minora büyür ve genişler. Kasık kılları büyümeye başlar. Kasık kılları zamanla artar ve kalınlaşır ve kıvrılır. Vulva da renkte değişebilir. Yetişkinlerde, renk açık pembe ila koyu kahverengi-kırmızı veya siyah arasında değişebilir. Renk de farklı etnik kökenlere göre değişebilir.


Vulvamın normal olup olmadığını nasıl anlarım?


Çok çeşitli normal cinsel organlar vardır ve görünüm kadından kadına değişir. Labia majora genişliği 2-5 cm arasında değişebilir. Bazı kadınların boyutu düzensiz olan labiaları vardır. Tüm bu farklılıklar normaldir.


Genital bölgede çıkan kılları kesmem gerekiyor mu?


Çoğu kadın aynı şekilde bir genital kıllanmaya sahiptir- baş aşağı üçgen. Ancak kadınlar arasında genital kıllarının miktarı ve dokusunda farklılıklar olabilir. Bazı kadınlar genital kıllarının bir kısmını veya tamamını çıkarmayı seçerler, ancak bunun tıbbi veya hijyenik bir nedeni yoktur. Genital bölgedeki kılların kesilmesi veya ağda ile alınması yollarından bazıları enfeksiyon riskini veya yaralanmalara yol açabileceği için güvenli yollar şeçilmelidir.


Genital bölgede kararmalar olduğunda ne yapmam gerekir?


Kendi vulvanız için normal olanı tanımak iyi bir fikirdir. Deri renginde (kızarıklık, koyu veya açık renkli lekeler), benler de dahil olmak üzere değişiklikler görürseniz veya gitmeyen yeni bir çarpma veya ağrılı şişlik, kaşıntı veya yanma varsa, jinekoloğunuza başvurun.


Normal vajinal akıntıya ne sebep olur?


Ergenlik döneminde vajina akıntı üretmeye başlar, bu vajinal akıntı tamamen normaldir. Çoğunlukla sudur ve ayrıca mikroorganizmalar içerir. Normal bir vajinal akıntı genital bölgenizi temiz tutarken aynı zamanda ölü hücreleri vajinadan atarak sağlıklı kalmasına da yardımcı olur, normal akıntı miktarı ve görüntüsü adet gördüğünüz süre boyunca değişebilir.


Vajinal akıntımın normal olup olmadığını nasıl anlarım?


Normal Vajinal Akıntı

Normal vajinal akıntı beyaza kadar açıktır ve belirgin bir kokusu yoktur. Anormal vajinal akıntı belirtileri, sizin için normal olandan renk, koku, miktar veya kıvamda bir değişikliği içerir. Belli bir miktar vajinal koku normaldir. Koku güçlü ve fark edilirse, bir enfeksiyon veya başka bir sorun olabilir. Kokuyu örtmeniz gerektiğini düşünüyorsanız, tedavi gerektiren tıbbi yardıma ihtiyacınız olabilir. Spreyler, deodorantlar ve dokular tavsiye edilmez ve işleri daha da kötüleştirebilir.


Vücudum vajinamı sağlıklı tutmak için nasıl çalışır?


Östrojen, vajinal duvarın kalın ve esnek kalmasına yardımcı olur ve laktobasillerin büyümesini teşvik eder. Bu bakteriler vajinayı hafif asidik tutan bir madde yapar. Asitlik, vajinayı zararlı, hastalığa neden olan mikroorganizmalardan korur. Sağlıklı vajinada bir çeşit mantar da bulunabilir. Vajinanın doğal asitliği mantar ve diğer mikroorganizmaların kontrol dışı büyümesini önlemeye yardımcı olur.


Vajinamdaki bakteri dengesi bozulursa ne olabilir?


Vajinadaki Bakteri Dengesi

Vajinal enfeksiyonlar, vajinanızda normal olarak bulunan bakterilerin doğal dengesini bozan bir şey olabilir. İki yaygın enfeksiyon maya enfeksiyonu ve bakteriyel vajinozdur (BV).


Vajinal Mantar Enfeksiyonuna ne sebep olur?


Bir mantar enfeksiyonuna, vajinadaki mantarın aşırı çoğalması neden olur. Buna sperm, antibiyotik almak (vajinadaki “iyi” bakterileri yok eden) veya hamilelikten kaynaklanabilir. En yaygın semptomlar vulvanın kaşınması ve yanmasıdır. Mantar enfeksiyonları, vajinaya fitil yerleştirerek veya bir hap alarak tedavi edilebilir.


Bakteriyel vajinoza neden olan nedir?


Bakteriyel vajinoz, normalde vajinada yaşayan bakterilerin aşırı çoğalmasından kaynaklanır. Ana semptom, genellikle “balık” olarak tanımlanan güçlü bir koku ve artan akıntıdır. Bu enfeksiyon, ağızdan alınan veya vajinaya sokulan antibiyotiklerle tedavi edilir.


Hamilelik sırasında hangi vulvovajinal değişiklikler meydana gelebilir?


Hamilelik sırasında östrojen ve progesteron hormonlarının seviyeleri artar. Vajinal bölgeye daha fazla östrojen ve daha fazla kan aktıkça, vulvanız şişebilir. Vulvar cildinizin rengi ve vajinanızın açılması koyulaşabilir. Daha normal vajinal akıntınız olabilir. Hormonal değişiklikler de vajinadaki mantar ve bakterilerin dengesinde değişikliklere neden olabilir. Vajinal enfeksiyonlar hamilelik sırasında daha yaygındır.


Bazı kadınlar hamilelik sırasında vajina, vulva ve anüste (bunlara genellikle hemoroid denir) varis gelişebilir. Rahatsız olabilirler, ancak genellikle hamilelikten sonra gerilerler.


Hamilelikten sonra hangi vulvovajinal değişiklikler meydana gelebilir?


Doğum sırasında perine derisi bebeğin kafasına uyum sağlamak için gerilir.. Vajinal kuruluk, hormon seviyelerindeki değişikliklerden kaynaklanabilir. Bu soruna yardımcı olmak için yağlayıcılar ve lokal östrojen tedavisi kullanılabilir.


Menopoz sırasında hangi vulvovajinal değişiklikler meydana gelebilir?


Menopoz sırasında östrojen seviyelerinin düşmesi vajinayı ve idrar yolunu etkileyebilir. Zamanla, vajinal epitel daha ince, daha kuru ve daha az elastik olabilir. Östrojendeki azalma ayrıca idrar yolunuzun astarını inceltebilir. Bu değişikliklerin bir sonucu olarak, birçok kadın menopozun genitoüriner sendromu (GSM) olarak bilinen semptomlara sahiptir.


Menopozun genitoüriner sendromunun belirtileri ve semptomları nelerdir?


Menopoz Nedir

GSM belirtileri ve semptomları şunları içerir:

  • Vajinal yanma ve kaşıntı

  • Seks sırasında azalan kayganlık, ağrılı ilişkiye yol açar

  • Seks sonrası kanama

  • Daha sık vajinal ve idrar yolu enfeksiyonları

  • Sık idrara çıkma

Tüm bu değişiklikler bir kadının cinsiyetten zevk almasını ve kendini nasıl hissettiğini etkileyebilir. Menopoz dönemindeki her 10 kadından 1 ila 1'inde bu belirti ve semptomlardan en az birine sahip olduğu tahmin edilmektedir.


Menopozun genitoüriner sendromu için hangi tedavi seçenekleri mevcuttur?


GSM belirtilerini ve semptomlarını ele almak için birçok tedavi seçeneği mevcuttur. Bazıları reçetesiz reçetesiz satılmaktadır. Diğerlerinin jinekoloğunuz veya başka bir sağlık uzmanı tarafından reçete edilmesi gerekir. Tedavi seçenekleri aşağıdakileri içerir:


Vajinal nemlendiriciler ve yağlar Nemlendiriciler ve yağlayıcılar vajinal kuruluğu ve ağrılı cinsel ilişkiyi hafifletmeye yardımcı olabilir..


Lokal östrojen tedavisi — Düşük doz vajinal östrojen tedavisi (vajinal kremler, vajinal halkalar ve vajinal tabletler) ile, doğrudan vajinal dokuya küçük bir doz östrojen salınır. Östrojen, vajinanın doğal kalınlığını ve elastikiyetini geri kazanmasına yardımcı olur ve ayrıca kuruluğu ve tahrişi hafifletir.


Sistemik östrojen tedavisi — Bu tür östrojen tedavisi (haplar, deri yamaları veya cilde uygulanan jeller veya spreyler) ile östrojen kan dolaşımına salınır ve ihtiyaç duyulan organlara ve dokulara gider. Hala rahim olan kadınların östrojen tedavisi alırken progestin almaları gerekir. Progestin, östrojen tek başına kullanıldığında ortaya çıkan uterus kanseri riskini azaltmaya yardımcı olur.


Forum sitemize ulaşmak için tıklayabilirsiniz

Doç. Dr. Alper Karalök Detaylı CVsine Ulaşmak için Tıklayınız.

5 görüntüleme

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır.

Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Copyright  © 

Berk ZEYREK tarafından Alper Karalök için Hazırlanmıştır