Osteoporoz Nedir?

En son güncellendiği tarih: Haz 7


Osteoporoz

Kemiklerin daha ince, kırılgan ve zayıf olduğu bir durumdur. Bu tip deişiklikler kemikte kırık olma riskini artırırlar. Osteoporoz ile ilişkili olan kırıklar ölüm ile ilgili riskleri de beraberinde getirir.

Osteoporoz erkeklerde kadınara göre 5 kat daha az görülür.

Osteoporoz risk faktörleri nelerdir?

· Az kalsiyum alımı

· Romatizmal ve oto immün hastalıklar

· Vitamin D azlığı

· Yüksek Vitamin A alımı

· Yüksek Tuz tüketimi

· Alkol tüketimi

· Sigara

· Fazla kafein tüketimi

Osteoporoz ve Menopoz arasındaki ilişki nedir?

Östrojen kemik kaybına engel olan bir kadın hormonudur. Menapoz sonrası kadınlar çok az miktarda östrojen üretirler. Kemikte olan bu azalma menapozdan 1 yıl önce başlar ve yaklaşık 3 yıl sürer.

Osteoporoz semptomları nelerdir?

Osteoporoz yıllarca bir semptom vermeyebilir. Osteoporozun ilelemesi ile bazı semptomlar gözlenmeye başlar. Özellikle omurgalarda çökme kırıkları meydana gelebilir. Çökme kırıklarına bağlı olarak boyda kısalma ve sırt ağrıları gözlemlenebilir.

Kemik Mineral Dansitometresi Nedir?

Bu test belli bölgelerden kemik yoğunluğuna bakarak yapılmaktadır. En sık yapıldığı yerler femur(uyluk kemiği) ve vertebra(omurga)dır. Kemik mineral dansitometresine DEXA yöntemi ile bakılmaktadır.


Osteoporoz Omurilik

Kemik Mineral Dansitometresi kimlere yapılmaktadır?

65 yaş ve daha üstü kadınlar

65 yaş altında patolojik kırığı olan kadınlar

Menapoz sonrası riskli grup

· Sigara

· Romatizmal hastalığı bulunanlar

· Alkol alımı

DEXA çekimi nasıl yapılır?

Sırt üstü uzanır pozisyond 3-10 dakika arası süren bir çekim işlemidir. Bu işlemde vücudunuz akciğer filminden daha az doz x ışınına maruz kalır.

DEXA sonuçları ne anlama gelir?

-1 ile -2,5 arasında olan değerler düşük kemik mineral dansitometresi anlamına gelir. Bu kadınlar osteoporoz açısından risk altındadırlar.

-2,5 un altında olan değerler osteoporoz olduğu anlamına gelir. Kemik kırıklarını önlemek için bu gurubun tedavi alması gerekmektedir.

Kalsiyum, D vitamini ve Beslenme

Kalsiyum sağlıklı kemiğin yapısı ve bunun sürdürülmesi için önemlidir. D vitamini kalsiyumun barsaklardan emilmesini sağlar. Çoğu insan diyetle beraber yeteri kadar kalsiyum alamazlar. İyi kalsiyum kaynakları arasında ıspanak, lahana gibi koyu yapraklı yeşillikler; yoğurt, süt ve peynir gibi süt ürünleri; ve somon ve sardalya gibi yumuşak kemikli balıklar bulunur. Yine besinlerle alacağınız D vitaminini arttırmanız mümkündür. Portakal suyu, tahıllar ve süt ana D vitamini kaynaklarındandır.

1 görüntüleme

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır.

Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Copyright  © 

Berk ZEYREK tarafından Alper Karalök için Hazırlanmıştır